TOPSDL.IR

15 بهترین تولید کننده پالت رنگ برای هر پروژه طراحی

15 بهترین تولید کننده پالت رنگ برای هر پروژه طراحی

رنگ ها می توانند یک طرح را ایجاد کنند یا آن را بشکنند.

اما ما می دانیم که انتخاب رنگ های مناسب چقدر می تواند اعصاب خردکن و خسته کننده باشد نگران نباشید – در این مقاله، نکاتی را برای انتخاب یک پالت رنگ بررسی می‌کنیم و به شما مولدهای پالت رنگ باورنکردنی را نشان می‌دهیم که می‌توانید از آنها استفاده کنید. امیدواریم، این روند کار با رنگ‌ها را آسان‌تر می‌کند – و به جرات می‌توانیم بگوییم… حتی سرگرم‌کننده!

پالت رنگ چیست؟

پالت رنگی به سادگی ترکیبی از رنگ هایی است که برای یک وب سایت، اپلیکیشن موبایل، طراحی گرافیکی، انیمیشن، بسته بندی محصول و غیره انتخاب می شوند. آماده کردن یک پالت رنگ قبل از زمان بسیار مهم است، زیرا به شما کمک می کند تا بفهمید که آیا این رنگ ها با هم خوب به نظر می رسند – قبل از اینکه آنها را روی طرح خود اعمال کنید و متوجه شوید که اشتباه کرده اید.

نقش تئوری رنگ در انتخاب پالت رنگ

هنگام تهیه یک پالت رنگ، دانستن کمی در مورد تئوری رنگ مفید است. تئوری رنگ به مجموعه ای از اصول اشاره دارد که طراحان برای یافتن ترکیب رنگ های دلپذیر از آنها استفاده می کنند. در حالی که تئوری رنگ یک موضوع بزرگ است، دانستن این اصطلاحات اساسی می تواند در تهیه پالت رنگ شما کمک کند.

چرخ رنگ

چرخ رنگ
چرخ رنگ

چرخه رنگ نموداری است که به ما کمک می کند تا ببینیم رنگ ها چگونه با یکدیگر ارتباط دارند. چند نوع چرخ رنگ وجود دارد، اما رایج ترین آنها 12 رنگ را نشان می دهد. آنها به سه دسته تقسیم می شوند:

  • رنگ های اولیه رنگ هایی هستند که با ترکیب دو یا چند رنگ نمی توان آنها را تولید کرد. آنها پایه چرخه رنگ را تشکیل می دهند. قرمز، آبی و زرد رنگ های اصلی هستند.
  • رنگ های ثانویه با مخلوط کردن هر دو رنگ اصلی تولید می شوند. سبز، نارنجی و بنفش رنگ های فرعی هستند.
  • رنگ های سوم از ترکیب یک رنگ اصلی و یک رنگ ثانویه حاصل می شوند. رنگ های سوم شامل زرد-نارنجی، نارنجی-قرمز، قرمز-بنفش، آبی-بنفش و آبی-سبز هستند.

اصطلاحات رنگ

علاوه بر چرخه رنگ، این اصطلاحات دیگر می توانند به شما در درک و آزمایش رنگ کمک کنند.

اصطلاحات رنگ
اصطلاحات رنگ

رنگ

اصطلاح “رنگ” به رنگدانه خالص و اصلی رنگ اشاره دارد. این همان چیزی است که وقتی به “رنگ” فکر می کنیم به آن فکر می کنیم. به عنوان مثال، “سبز” یک رنگ است.

اشباع

اصطلاح “اشباع” به میزان روشن یا شدت یک رنگ اشاره دارد.

ارزش

اصطلاح “ارزش” به روشن یا تیره بودن یک رنگ اشاره دارد.

رنگ

برای ایجاد یک رنگ، باید رنگ سفید را به رنگ اضافه کنید.

لحن

برای ایجاد یک تن، باید خاکستری را به یک رنگ اضافه کنید.

سایه

برای ایجاد یک سایه، باید رنگ مشکی را به رنگ اضافه کنید.

انواع هارمونی رنگ

می توانید از چرخه رنگ برای شناسایی هارمونی رنگ استفاده کنید – اینها ترکیبی از رنگ ها هستند که با هم خوب به نظر می رسند. برخی از طراحان پالت رنگ خود را بر اساس این الگوهای هماهنگ رنگی قرار می دهند. در حالی که انواع مختلفی از هارمونی رنگی وجود دارد، چهار مورد اصلی وجود دارد که اغلب با آنها روبرو خواهید شد:

 

هارمونی های رنگی تک رنگ، مشابه، مکمل و سه گانه – و پالت های رنگی نمونه
هارمونی های رنگی تک رنگ، مشابه، مکمل و سه گانه – و پالت های رنگی نمونه

1. تک رنگ

هارمونی رنگی تک رنگ دارای یک رنگ واحد است، اما تنوع رنگ ها در ته رنگ ها و اشباع های مختلف است.

یک پالت رنگ تک رنگ ساده ترین برای تولید و پیاده سازی است، این به این دلیل است که شما با همان رنگ کار می کنید، که احتمال انتخاب رنگ هایی را که با هم خوب به نظر نمی رسند کاهش می دهد.

2. مشابه

هارمونی رنگ مشابه نیز کاملاً ساده است. این فقط به سه رنگ اشاره دارد که در چرخه رنگ در کنار یکدیگر قرار می گیرند.

3. مکمل

هارمونی رنگ مکمل از دو رنگ تشکیل شده است که در دو طرف چرخه رنگ قرار دارند. این پالت های رنگی دلپذیر به نظر می رسند، اما کنتراست کافی برای جلب توجه مخاطب را فراهم می کنند.

4. سه گانه

هارمونی رنگ سه گانه زمانی است که سه رنگ در موقعیت های مساوی وجود داشته باشند. این می تواند تنوع و کنتراست را در پالت شما ایجاد کند.

15 ژنراتور پالت رنگ رایگان

تهیه یک پالت از یک بوم خالی می تواند دشوار باشد. اینجاست که مولدهای پالت رنگ مفید هستند – از آنها برای ایجاد پالت های اولیه یا استفاده از آنها برای الهام استفاده کنید. در اینجا 15 مورد از بهترین ابزارهای پالت رنگ را برای کمک به پروژه طراحی بعدی خود آورده ایم.

1-coolors

Coolors یکی از محبوب ترین و رایگان ترین مولدهای رنگ است که به صورت آنلاین موجود است.
Coolors یکی از محبوب ترین و رایگان ترین مولدهای رنگ است که به صورت آنلاین موجود است.

Coolors یکی از محبوب ترین و رایگان ترین مولدهای رنگ است که به صورت آنلاین موجود است.

برای شروع ایجاد پالت ها، فقط ژنراتور را راه اندازی کنید. برای تولید سریع پالت های مختلف، کلید فاصله خود را بزنید. اگر رنگی را پیدا کردید که دوست دارید، می‌توانید آن را در جای خود قفل کنید و رنگ‌های دیگر را به هم بزنید. همچنین می توانید با انتخاب سایه های مختلف برای هر رنگ، پالت را تنظیم کنید.

در حالی که ویژگی‌های اصلی آن رایگان است، می‌توانید برای حذف تبلیغات، تولید پالت‌هایی با بیش از پنج رنگ و بیشتر، ماهانه ۳ دلار ارتقا دهید. Coolors به ​​عنوان یک برنامه iOS نیز در دسترس است.

ما دوست داریم : تولید پالت های جدید بسیار سریع است، و تنظیم رنگ های فردی آسان است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب